Iskolakönyvtár
Iskolakönyvtár
Az iskola földszintjének keleti részén található. Egy főhelyiségből, egy raktárrészből, egy kisebb olvasásra alkalmas térből, valamint a kollégium 3. emeletén található könyvtárból áll.
A könyvtár nyitva tartása:
Hétfő: 7:30 – 16:00
Kedd: 7:30 – 16:00
Szerda: 7:30 – 16:00
Csütörtök: 7:30 – 16:00
Péntek: 7:30 – 14:00
Az iskolai könyvtár az iskolai oktató-nevelő munka szellemi bázisa.
- Biztosítja az iskola oktató-nevelő munkájához szükséges dokumentumokat /könyveket, audiovizuális eszközöket, folyóiratokat/
- Segíti a tanulók olvasóvá nevelését, tájékozódását a könyvtárban, könyv- és könyvtárhasználati nevelését.
- Gondoskodik a pedagógusok szakirodalmi igényeinek kielégítéséről.
- A beiratkozott diákok, pedagógusok, az oktatást segítő munkatársak, valamint az iskola egyéb alkalmazottai számára a továbbtanuláshoz és a szakmai ismeretek bővítéséhez a lehetőségeknek megfelelően igény szerint információkat keres és szolgáltat.
Az iskolai könyvtár elsődleges feladata, hogy gyűjteményével és szolgáltatásaival az iskolában folyó oktató-nevelő munkát segítse. Ennek megfelelően mind a pedagógusoknak, mind a tanulóknak lehetővé teszi teljes állománya egyéni és csoportos használatát.
A könyvtár használói lehetnek: az iskola tanulói, pedagógusok, valamint az intézmény adminisztratív és technikai dolgozói.
Az iskolai könyvtár a tantervi követelményeknek megfelelően tervszerűen és arányosan fejleszti állományát. A könyvtár állománya ingyenes pályázatokkal, illetve ajándék útján gyarapodik, melybe elsősorban gyűjtőkörének megfelelő dokumentumok kerülhetnek be. A dokumentumok beszerzéséért elsősorban a könyvtáros a felelős. Az állománygyarapítás során mindig figyelembe veszi a nevelőtestület igényeit, javaslatait.
Az állomány bevételezéskor a SZIRÉN integrált könyvtári rendszerbe kerül.
Az adatbázis elérhető online felülete, ahol nyomon követhető a kölcsönzött és kölcsönözhető könyvek listája. (WEB-OPAC)
( Online azonosítót a könyvtárostól lehet igényelni!)
Ady könyvtár - Online katalógus
A gyűjtött dokumentumok formájuk szerint:
A/ Írásos dokumentumok:
könyvek
periodikák /tudomány/
B/ Audiovizuális ismerethordozók:
CD-k, CD-ROMOK
A gyűjtött dokumentumok tartalmuk szerint:
A könyvtár az iskolában oktatott tantárgyak köréhez tartozó ismerethordozókat gyűjti elsősorban. Gyűjtőkörébe tartoznak:
- az oktatásban felhasználható általános és szakirányú kézikönyvek, lexikonok, enciklopédiák, szótárak, bibliográfiák.
- a pedagógus munkáját segítő szakirodalom, valamint a pedagógia társtudományai köréből:
- az iskolában oktatott szakmai tárgyak szakirodalma, és ehhez kapcsolódva az új szakirányú képzés tantárgyainak szakirodalma /gépészet, informatika, közgazdaság, egészségügy, pedagógia/
- értékes szépirodalmi alkotások, melyek kapcsolódnak a tantervi anyaghoz, és amelyek felhasználhatók a nevelő munka során
- a tantervben megjelölt házi olvasmányok, valamint az ajánlott irodalom, a magyar és a világirodalom klasszikusainak gyűjteményes munkái
- tankönyvek, munkafüzetek, tanári segédkönyvek
- helyismereti irodalom (Somogy megye és települései)
A könyvtári dokumentumok helyben használata
A nem kölcsönözhető könyvtári dokumentumokat, helyben használatkor az iskola épületén belül (vagy annak kollégiumában) használhatja a beiratkozott olvasó.
Könyvtári szolgáltatások:
- kölcsönzés
- helyben olvasás, kutatómunka
- tájékoztatás
- könyvtárban tartott tanítási órák, foglalkozások
- bibliográfia és adatszolgáltatás
- A könyvtáros gondoskodik az állomány védelméről, rendjéről, gondozottságáról.
Iskolánk könyvtárában megközelítőleg 40 000 kötet található. Ezek legjavát a kölcsönzésben, illetve a raktárhelyiségben lévő tankönyvek alkotják. A kollégiumi könyvtárban nagyjából 3500 kötet található.